Zioła na energię

Zioła na energię

Nie taka bestia z Syberii straszna jak ją piszą, jak ją widzą.Zaraz sobie wyobrazililiśmy, że przy minus dwadzieścia (od zimy odwykliśmy w styczniu albowiem!) wraz ze śniegiem, i z oną bestią nastąpi wysyp białych niedźwiedzi, a my będziemy jak w stacjach polarnych na Spitsbergenie… Niedźwiedź podejdzie i kosmatą łapą frytki z talerza nam zgarnie… Nie doczekanie jego! Ze śniegu cieszą się dzieciaki, bo tatusiowie wywlekli sanki i jest uciecha, rodziny się scalają.My tymczasem pomyślmy o ziołach, które energię dają na czas zimowego przemęczenia i oklapnięcia, bo to jest ta bestia ukryta w czasie obecnym.

1. Przy spadkach nastroju w okresie jesienno – zimowym pomocne są ekstrakty z dziurawca (Hypericum perforatum).Dziurawiec działa podobnie jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa w naszych połączeniach mózgowych ilość serotoniny. Świetnie pomaga w stanach łagodnej depresji.Uwaga! Jeżeli przyjmujemy inne leki, przyjmowanie przetworów z dziurawca powinniśmy skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ zioło to może wchodzić w interakcje z innymi lekami.Przy depresjach i spadkach nastroju skuteczniejsze są preparaty dziurawca na alkoholu oraz wyciągi olejowe. Napar z ziela natomiast ma zastosowanie w problemach z układem trawiennym, głównie z wątrobą.

2. Razem z dziurawcem możemy stosować korzeń żeń-szenia (Panax ginseng C.A. Meyer), np. w postaci herbatki, który jest rośliną adaptogenną. Adaptogeny niwelują skutki stresu oraz adaptują organizm do niesprzyjających warunków zewnętrznych, działają pozytywnie na ludzkie ciało i umysł.Ekstrakty z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensin) poprawiają energetykę ustroju. Tarczyca jest bogata w alkalinę, w substancję dosłownie stawiającą na nogi.

4. Lipa (Tilia cordata Mill.) przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa, przypisywano jej moc dodawania dobrej energii. Napary z lipowego kwiatu powinniśmy pić jak najczęściej, nie tylko w czasie przeziębienia. Lipa jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.5. Różeniec górski ((Rhodiola rosea L.) – pomaga zminimalizować skutki nadmiernego stresu, przeciwdziała senności, zmęczeniu, braku energii i chęci do życia, wymiata wolne rodniki, poprawia pamięć krótkotrwałą oraz koncentrację umysłu.Preparaty z wyżej wymienionych ziół są dostępne w dobrych sklepach zielarskich.Pomocna jest również aromaterapia. Inhalacje z olejków: rozmarynowego, bazyliowego, cynamonowego, lawendowego, drzewa sandałowego, kwiatu dzikiej pomarańczy, mięty pieprzowej, melisy, bergamotowy, mogą podnieść nastrój i obniżyć uczucie znużenia.ZielaraZdjęcia pixabay

Henryka Janik

Logo Pamietamy o Ogrodach

Przyjaciele i Partnerzy

Gmina Policzna
„atelier of art” e.V.  Matthias Jurke, Potsdamer Allee 10, 14552 Michendorf OT Wildenbruch, Germany
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
PTTK
Ceramika Artystyczna Boleslawiec
Bank Spółdzielczy w Zwoleniu
DEDECIUS
Nadleśnictwa Kozienice

Dom kultury w Janowcu
Reypol

Wsparcie finansowe:

Konto Bankowe: PKO Bank Polski SA 45 1020 3408 0000 4402 0396 8906