Zioła na energię

Zioła na energię

Nie taka bestia z Syberii straszna jak ją piszą, jak ją widzą.Zaraz sobie wyobrazililiśmy, że przy minus dwadzieścia (od zimy odwykliśmy w styczniu albowiem!) wraz ze śniegiem, i z oną bestią nastąpi wysyp białych niedźwiedzi, a my będziemy jak w stacjach polarnych na Spitsbergenie… Niedźwiedź podejdzie i kosmatą łapą frytki z talerza nam zgarnie… Nie doczekanie jego! Ze śniegu cieszą się dzieciaki, bo tatusiowie wywlekli sanki i jest uciecha, rodziny się scalają.My tymczasem pomyślmy o ziołach, które energię dają na czas zimowego przemęczenia i oklapnięcia, bo to jest ta bestia ukryta w czasie obecnym.

1. Przy spadkach nastroju w okresie jesienno – zimowym pomocne są ekstrakty z dziurawca (Hypericum perforatum).Dziurawiec działa podobnie jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa w naszych połączeniach mózgowych ilość serotoniny. Świetnie pomaga w stanach łagodnej depresji.Uwaga! Jeżeli przyjmujemy inne leki, przyjmowanie przetworów z dziurawca powinniśmy skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ zioło to może wchodzić w interakcje z innymi lekami.Przy depresjach i spadkach nastroju skuteczniejsze są preparaty dziurawca na alkoholu oraz wyciągi olejowe. Napar z ziela natomiast ma zastosowanie w problemach z układem trawiennym, głównie z wątrobą.

2. Razem z dziurawcem możemy stosować korzeń żeń-szenia (Panax ginseng C.A. Meyer), np. w postaci herbatki, który jest rośliną adaptogenną. Adaptogeny niwelują skutki stresu oraz adaptują organizm do niesprzyjających warunków zewnętrznych, działają pozytywnie na ludzkie ciało i umysł.Ekstrakty z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensin) poprawiają energetykę ustroju. Tarczyca jest bogata w alkalinę, w substancję dosłownie stawiającą na nogi.

4. Lipa (Tilia cordata Mill.) przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa, przypisywano jej moc dodawania dobrej energii. Napary z lipowego kwiatu powinniśmy pić jak najczęściej, nie tylko w czasie przeziębienia. Lipa jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.5. Różeniec górski ((Rhodiola rosea L.) – pomaga zminimalizować skutki nadmiernego stresu, przeciwdziała senności, zmęczeniu, braku energii i chęci do życia, wymiata wolne rodniki, poprawia pamięć krótkotrwałą oraz koncentrację umysłu.Preparaty z wyżej wymienionych ziół są dostępne w dobrych sklepach zielarskich.Pomocna jest również aromaterapia. Inhalacje z olejków: rozmarynowego, bazyliowego, cynamonowego, lawendowego, drzewa sandałowego, kwiatu dzikiej pomarańczy, mięty pieprzowej, melisy, bergamotowy, mogą podnieść nastrój i obniżyć uczucie znużenia.ZielaraZdjęcia pixabay

Henryka Janik

Logo Pamietamy o Ogrodach



Misto Zwolen

Wójt Janowca

Jan Gędek

Gmina Policzna

Wójt Gminy

Tomasz Adamiec

„atelier of art” e.V.  Matthias Jurke, Potsdamer Allee 10, 14552 Michendorf OT Wildenbruch, Germany



Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Lesny
Muzeum w Zwoleniu
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Bank Spółdzielczy w Zwoleniu

fundacja
Dom kultury w Janowcu
timbercraft
dom_literatury
zwolen

Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia

parafia

Stowarzyszenie Przyjaciół Sandomierskiej Bazyliki Katedralnej



Wsparcie finansowe:

Konto Bankowe: PKO Bank Polski SA 45 1020 3408 0000 4402 0396 8906