Nieskończona księga tajemnic

Nieskończona księga tajemnic

Lista Hartwell’a, amerykańskiego uczonego zajmującego się roślinami o działaniu antynowotworowym zawiera 14 000 ziół o działaniu przeciwnowotworowym.

W wykazie afrykańskich uczonych umieszczono 40 000 roślin o takim samym działaniu.

Polscy fitoterapeuci mają do dyspozycji około 340 ziół.

Blisko naszych domostw rosną dzikie rośliny i niewiele osób wie, że należą do najsilniejszych leków na świecie.

a stanowią nieskończoną księgę tajemnic, jak napisał o roślinach Szekspir prawie 400 lat temu.

Jest kilka roślin, które pomagają w chorobach nowotworowych, tzn. bezpośrednio nie mają działania przeciwnowotworowego, ale można je traktować jako środki pomocnicze, co naukowo zostało potwierdzone, m. in. huba brzozowa czarna, huba brzozowa biała, szyszki chmielu, ziele dziurawca, owoc łopianu, rokitnik.

Działanie antynowotworowe wykazują przyprawy stosowane w kuchni: kurkuma (razem z czarnym pieprzem), zielona nać pietruszki, tymianek, majeranek, oregano, bazylia, rozmaryn.

Często mijamy rośliny nie mając świadomości, że przez wielu w przeszłości stosowano je w leczeniu nowotworów, jak np. glistnik jaskółcze ziele Chelidonium maius uważane przez wielu za jeden z najsilniejszych leków na świecie.

Na temat terapii naturalnych w leczeniu nowotworów jest mnóstwo literatury, w internecie i nie tylko świadectw ludzi, którzy wyleczyli się z pomocą naturalnych terapii.

Każdy musi zadecydować sam w tak ważnej sprawie. Bardzo ważne jest podejście psychologiczne, na co kładzie nacisk medycyna Hildegardowska. Najpierw, przed podjęciem jakiejkolwiek terapii w nowotworach, z pacjentem rozmawia psycholog.

Zioła bywają często silnie działającymi lekami!

Jeżeli ktoś zdecydował się na chemioterapię, ważną sprawą jest poinformowanie lekarza prowadzącego o przyjmowanych ziołach.

Często myślimy, że przyjmując zioła, wzmacniamy terapię. Otóż, może być odwrotnie!

W czasie radioterapii groźny jest dziurawiec, bo uwrażliwia skórę chorego.

Żeń-szeń może zmieniać metabolizm leków w wątrobie. Inne popularne zioła – jeżówka purpurowa przyjmowana na odporność organizmu, ostropest na oczyszczenie, a nawet poczciwa mięta, mogą wchodzić w interakcje z cytostatykami, czyli lekami antynowotworowymi.

Nieskończona jest księga tajemnic…

Zielara

Zdjęcia: Marta Niemczykowska, Pixabay

Źródła:

A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989.

https://uniwersyteckie.pl/nauka/jaskolcze-cudowne-ziele-reaktywacja

http://www.prometeusze.pl/glistnik/

https://mednavi.pl/artykul/ktorych-ziol-unikac-w-czasie-leczenia-raka

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/antynowotworowe-wlasciwosci-ziol-aa-uqS4-iqV6-FzcF.html

Henryka Janik

Logo Pamietamy o Ogrodach