Trzy zmory

Trzy zmory

Kiedy czujemy, że zbliżają się przeziębieniowe zmory, czyli infekcje, aplikujmy zwiększoną dawkę witaminy C – może być w postaci proszku, aceroli, soków z dzikiej róży, rokitnika, jagód bzu czarnego, czarnej porzeczki.

Łyżkę stołową witaminy C rozpuszczamy w 1 litrze przegotowanej, letniej wody i dodajemy łyżkę miodu ze spadzi iglastej (z braku spadziowego może być każdy inny, ale w towarzystwie spadzi witaminy C czuje się jak ryba w wodzie jak w swoim naturalnym środowisku i jest łatwiej przyswajalna.

Moczenie stóp w roztworze soli kamiennej.

Garść soli kamiennej (tej nieoczyszczanej, kujawskiej, takiej, jakiej używamy do kiszenia ogórków) wsypać do miski albo wanny. Temperatura wody 32 stopni Celsjusza, do 40. Pomoczyć stopy 15 minut. Potem wyjąć, 5 minut odczekać, osuszyć ręcznikiem włożyć ciepłe, bawełniane skarpety.

W dodatku po solnej kąpieli jest lepszy sen!

Przy katarze pijemy dużo czystej wody, a jeszcze lepiej herbatki ziołowe: napar z kwiatów bzu czarnego, szałwii. W ogóle szałwia jest niezbędnikiem w domowej apteczce. Sok z rokitnika, owoców bzu czarnego.

Płukanie nosa solą fizjologiczną, czyli roztworem zwykłego chlorku sodu NaCl chlorku sodu, czyli soli kuchennej.

Kiedy katar jest tak silny, że czujemy ból w uszach, pomaga niezawodna cebula. Kroimy drobno cebulę, ogrzewamy, ale nie mocno, żeby olejki eteryczne nie pouciekały, kładziemy na czystą, bawełnianą ściereczkę robiąc okład na czoło.

Zawarta w cebuli alliina hamuje stany zapalne i łagodzi bóle.

Ból gardła w stadium początkowym– płukanie roztworem sody, albo soli (1 łyżka na litr).

Z ziół: niezawodna zawsze szałwia w postaci naparu – do picia, do płukania gardła oraz kąpieli. Jeżeli mamy dostęp do świeżych listków szałwii – żujmy je po prostu W pierwszym stadium możemy również żuć goździki zamiast szałwii.

Herbatka z imbiru.

Kilka plasterków imbiru zalewamy wrzątkiem (odstawiamy na 1o minut). Pijemy małymi łykami trzy razy dziennie.

Zatoki.

Chwilową ulgę przynoszą kompresy z soli kamiennej albo z leczniczej soli jodowo-bromowej (dostępna w aptekach), zwłaszcza przy zapchanych zatokach.

Sól podgrzewamy na patelni, zawijamy w ściereczkę (najlepsza do tego celu jest poszewka z tzw. jaśka.

Kompres przykładamy do czoła.

Po tym zabiegu raczej nie wychodzimy na chłodne powietrze.

Powyższy sposób pomaga również łagodzić nieprzyjemny ból zapalenia ucha środkowego.

Olejki do inhalacji przy problemach z zatokami:

– rumiankowy,

– tymiankowy,

– mięta pieprzowa,

– szałwiowy.

Sposób z grochem.

Do lnianego woreczka lub bawełnianej skarpetki wsypujemy kilka łyżek grochu i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 60 stopni Celsjusza. Również możemy zmieszać groch z solą.

Olejki eteryczne pomocne w infekcjach: eukaliptusowy (szczególnie zalecany!), tymiankowy, lawendowy, sosnowy, kamforowy, majerankowy.

Zielara

Źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/domowe-sposoby-na-zapalenie-zatok-aa-VR3T-puiR-9er7.html

(dostęp: 4.02. 2021)

LandApotheke, 1-2020, s. 18.

Zdjęcia: pixabay

Henryka Janik

Logo Pamietamy o Ogrodach