Koci, koci… kocimiętka!

Przyznajcie się! Przecież nikomu o tym nie powiem! Ani mru-mru! Łososia atlantyckiego wasz kot dostał w Dniu Kota? Wiem, że niektórzy musieli mu odłupać pod przymusem. Pod  przymusem ciągłego miauczenia. Przecież kot głupi nie jest. Przed lodówką siądzie i wie, że na górnej półce, w prawym rogu, w płaskim pudełku jest to, o co mu dokładnie idzie. Czyż nie tak?

Dzień Kota za nami. Zajmijmy się otoczką roślinną dla kota. Od miesiąca w sklepach ogrodniczych już wielkie zakręcenie panuje pośród nasion, cebul, donic oraz skrzynek.

Czy pomyśleliście o kocimiętce dla waszego kota? Już dla samej nazwy powinniście ją posiać.

Oto ona Nepeta cataria w całej swej krasie kwitnienia – na fioletowo, różowo, biało czasami. Jej zapach jest kombinacją mięty, cytryny i żywicy. Gatunek Nepeta mussinii nadaje się do pomieszczeń.

Jedne koty ją uwielbiają (większość), inne nie reagują. Podobnie jak na walerianę (kozłka lekarskiego). Kot nie szuka kocimiętki sam – trzeba mu ją podsunąć pod nos.

Czas wysiewu rośliny przypada wiosną (od marca do końca maja) i jesienią (sierpień, wrzesień). Kocimiętka jest byliną. Lubi glebę lekką, piaszczystą i duże nasłonecznienie. Można obsadzać nią grządki. Na balkonie w skrzynkach rośnie bardzo dobrze.Wdzięczna i mało wymagająca. Ładnie wygląda w towarzystwie lawendy, róż, powojników. Trochę staroświecka i romantyczna – jakby z ogródka Ani z Zielonego Wzgórza.

Kocimiętka miała duże znaczenie w XIX wieku jako zioło lecznicze. Zawiera witaminę C. Napar można stosować przy przeziębieniach, zdenerwowaniach, w trudnościach z zasypianiem, przy bólach głowy i kłopotach żołądkowych.

Napar z kocimiętki uśmierza podrażnienia skóry głowy. Rozgniecione liście i kwitnące pędy można przykładać na siniaki i potłuczenia.

Młode pędy są jadalne – można dodawać je do sałatek. Jest ziołem przyprawowym.

Cała roślina przyciąga pszczoły i ponoć odstrasza komary. Ogrodnicy radzą ją sadzić przy jarzynach dla odstraszania pchełek ziemnych.

Koci, koci… kocimiętka…

Zielara

Źródła:

Lesley Bremnes Wielka Księga Ziół

http://niepodlewam.blogspot.com/2015/10/kocimietka-kiedy-i-jak-siac.html

Zdjęcia: pixabay